Pralka Frania - Historia

Frania to elektryczna pralka wirnikowa popularna w Polsce przed upowszechnieniem się w latach 80. XX w. bębnowych pralek automatycznych. Pierwsze serie pralek miały wirnik zamontowany na boku (ściance) pralki, oś silnika i wirnika wychodziły poza obudowę i na zewnątrz był mechanizm napędzający z paskiem klinowym.

Późniejsze wersje miały wirnik na dnie pralki, co było rozwiązaniem praktyczniejszym (schowany mechanizm napędu wirnika).

Pralka Frania była produkowana w wielu wytwórniach w kilku odmianach. Niektóre z nich posiadały wyżymaczkę, w niektórych odmianach woda mogła być podgrzewana w pralce, inne wymagały napełniania wodą ciepłą. Z czasem nazwa Frania przyjęła się jako popularne określenie wszystkich pralek wirnikowych.

Dzisiejsza pralka Frania różni się od produkowanej w czasach PRL na pewno estetyką wykonania, dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranych kolorystycznie detali, wykonanych z nowoczesnych komponentów.

Pralka wirnikowa Frania w odróżnieniu od pralek automatycznych jest tańsza w eksploatacji, lepiej dopiera silne zabrudzenia, jest niezastąpiona gdy brak jest bieżącej wody. Pralka Frania to tradycja, niezawodność, doskonała jakość, trwałość, proste ponadczasowe rozwiązania techniczne, łatwość użytkowania.

Z uwagi na zastosowanie emaliowanej powłoki jest używana, niekoniecznie zgodnie z przeznaczeniem, np. do płukania warzyw, wyrobu wafli, itp.

Historia produkcji pralki Frania
Pralka Frania - produkcja
Producent pralki Frania
Kalisto Myszków - produkcja pralki Frania

Trzy główne zalety Frani

  • 1Nasze pralki wirnikowe przeznaczone są do prania każdego rodzaju bielizny, niezależnie od stopnia jej zabrudzenia.
  • 2Charakteryzują się ekonomicznością pod względem zużycia wody prądu i detergentów oraz łatwości w obsłudze.
  • 3Pralka Frania wykonana jest z blachy stalowej pokrytej emalią, co zapewnia wysoką gładkość zbiornika piorącego i trwałość powierzchni w czasie wieloletniego okresu eksploatacji.